“Rust” filminin çekimleri sırasında hayatını kaybeden kadının son anları

Hollywood yıldızı Alec Baldwin’in kazara vurduğu “Rust” görüntü yönetmeni Halyna Hutchins’in son anları, filmin silah ustası Hannah Gutierrez Reed’in duruşması sırasında dinlendi.

Filmin ilk yönetmen yardımcısı David Halls da Hutchins’in Ekim 2021’deki ölümünden önceki son sözlerini anlattı.

Alec Baldwin…

Halls, vurulduktan sonra yerde yatarken Hutchins’e “İyi misin?” diye sorduğunu söyledi. Hutchins ise bu soruyu ”Bacaklarımı hissedemiyorum” şeklinde cevapladı. Yönetmen, Hutchins’in kocası ve oğlunun “olanların gerçeğini bilmesi” için ifade verdiğini söyledi.

Perşembe günkü ifade sırasında mahkemede, filmin yıldızı Baldwin’in, Hutchins’in vurulduğu sahneyi çekerken ekip üyelerini silahını yeniden doldurmaları için “acele ettirdiği” öğrenildi.

Western filminin setinde silah güvenliğinden sorumlu olan Gutierrez Reed, Baldwin’in prova yaptığı tabancayla Hutchins’in sette ölmesi nedeniyle kasıtsız adam öldürmekle suçlanıyor. 65 yaşındaki Baldwin de kasıtsız adam öldürmeyle suçlanıyor ancak kendisi bunu reddediyor ve temmuz ayında mahkemeye çıkması planlanıyor.

İddia makamının uzman bir tanığı perşembe günü ifade verdi ve Gutierrez Reed’in gözetiminde çok sayıda ateşli silah güvenliği ihlali iddiasına dikkat çekti.

SETTE ATEŞLİ SİLAH GÜVENLİĞİ İHLAL EDİLMİŞ

Kıdemli bir Hollywood silah ustası olan Bryan Carpenter, setteki görüntüler üzerinden jüriyle konuştu ve “namlu ağzı disiplini” konusunda sürekli başarısızlıklar olduğunu ya da oyuncuların silahları tutarken çekim aralarında silahları yere doğrultmadıklarını tespit etti.

Baldwin’in mürettebata talimat verirken tabancayı doğrulttuğu görüldü. Carpenter ayrıca acele etmesinin sette ateşli silah güvenliğini ihlal ettiğini söyledi.

“Ateşli silahlarla acele etmek ve birine ateşli silahlarla acele etmesini söylemek ne normal ne de kabul edilebilir” diyerek acele halinde güvenliğin “bir kenara bırakılabileceğini” de sözlerine ekledi.

Gutierrez Reed’in çok az nüfuza sahip, düşük maaşlı bir çalışan olduğunu savunurken Baldwin’in asla kimseye dolu bir silah doğrultmaması gerektiğini öne sürdü.

“Rust”un çekimleri, Hutchins’in dul eşinin filmin yönetici yapımcısı olmasının ardından geçen yıl tamamlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x