Resul Emrah Şahan Ramazan alışverişine çıktı, kuşbaşı ete para yetmedi

İPA verilerine göre 2024 yılında İstanbul’da yaşam maliyeti şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 4,29, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 81 arttı. 4 kişilik bir ailenin geçinebilmesi için aylık yaşam maliyeti 55 bin 321 liraya yükseldi. Geçen yıl Ramazan ayında bu maliyet 32 bin 772 liraydı.

Yine İPA verilerine göre; İstanbul’da et-kıyma fiyatı sadece bir ayda yüzde 20,93 arttı, yıllık artış ise yüzde 114,27.

Şişli Belediye Başkan adayı Resul Emrah Şahan, ekonomist Doç. Dr. Oğuz Demir ile birlikte market sepetini kısıtlı bütçeyle doldurmaya çalıştı. 17 bin 2 liralık asgari ücretin gıda için ayrılabilecek aylık en yüksek tutar olarak 7 bin lira hesabıyla, haftalık bin 750 lira ile ramazanın ilk haftası için gıda alışverişi yaptılar.

‘MEYVEYİ ‘DÖNÜŞTE ALIRIZ’ DEDİLER AMA DÖNEMEDİLER, PARA YETMEDİ’

Alışveriş manav reyonuyla başladı, etiketler hemen dikkat çekti. Resul Emrah Şahan ve Doç. Dr. Oğuz Demir arasında dikkat çeken diyaloglar:

“Demir: Taze fasulye 174 lira, emin misiniz?

Şahan: Yok, hocam soğan patatesle girsek iyi olacak.

Demir: Bir haftalık 4 kişiye kişi başı bir sap pırasa aldık. En güzel domates bu ama 100 lira… Soğanın fiyatına baktınız mı? 15 lira.

Şahan: 3 akşamlık yemeğimiz var şu an o da soğan yeterse! Meyveyi dönüşte alacağız.”

ZEYTİN VE ET REYONUNDA FİYATLAR UÇTU

Ramazanın simge yiyeceklerinden hurma tezgahlarda yerini aldı ve fiyatı 190 lira oldu. Şahan, “Hurmayı almadık, zeytine geldik ama zeytine bak, et gibi… 349 liraya zeytin var!” dedi.

Demir ise, geçmiş yılların çeyrek altın fiyatlarına ulaşan zeytin etiketlerine bakarak, kuyumcu vitrini benzetmesi yaptı.

EMEKLİNİN ZAM İSYANI…

Ramazan alışverişinde yarım kilo kıyma ve kilosu 205 liraya ulaşan tavuk eti alınabildi.

64 lira tutan 5 dilim pastırma ile tuz arasında kalındı. “Mercimeğin de ithalini yemeyelim” diyen Resul Emrah Şahan, sıvı yağ fiyatlarına da tepki gösterdi. Yanına gelen bir emekli ise, “Bugün 214 lira olan yağ bir hafta sonra gel 300 lira.. Biz senede bir defa zam alıyoruz ama her gün fiyatlara zam geliyor. Emekliye yapılan zammın değeri kalmıyor ki?” ifadelerini kullandı.

İFTARA MİSAFİR YOK

Alışverişin sonunda 4 kişilik aileye bir haftalık bin 750 lira yetmedi. Resul Emrah Şahan, “Eskiden iftarlarda buluşulurdu, aileler davet ederdi birbirini ama bu koşullarda zor” diyerek kent yoksulluğunun komşuluk ilişkilerine de verdiği zararı ortaya koydu.

Alışveriş sepetinde meyve, sıvı yağ, tatlı, bakliyat yoktu ama bin 805 lira tuttu. Para yetmeyince kuşbaşı et kasada bırakıldı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x