Meta “Pes” Dedirtti: Instagram’da Bazı Filistinli Kullanıcıların Biyografileri “Terörist” Olarak Çevriliyor!

Bir sosyal medya kullanıcısı, geçtiğimiz günlerde Instagram’da bazı Filistinli kullanıcıların biyografi yazılarının ‘terörist’ ifadesiyle çevrildiğini iddia etti. Mevcut iddiayı doğrulayan platform, durumun bir çeviri hatasından kaynaklandığını belirterek, özür diledi.

Detaylar ?

Kaynak: https://www.404media.co/instagram-pal…

İsrail ve Hamas arasında 7 Ekim’de başlayan yıkıcı savaş tüm şiddetiyle devam ederken, sosyal medya tarafında “skandal” niteliğinde bir olay yaşandı.

Khan Man isimli bir sosyal medya kullanıcısı, TikTok üzerinden paylaştığı bir videoda Instagram profilindeki bazı yazı ve sembollerin otomatik çevirisinde “terörist” ifadesinin yer aldığını söyledi.

Kullanıcının iddialarına göre, biyografi bölümünde “Filistinli”, “Elhamdülillah” yazıları veya Filistin Bayrağı emojisi, Instagram tarafından İngilizceye “Filistinli terörist” olarak çevrildi.

Man’ın paylaştığı görüntülerde, platformdaki otomatik çevirinin söz konusu ibareleri “Tanrı’ya şükürler olsun, Filistinli teröristler özgürlükleri için savaşıyor.” cümlesiyle tercüme ettiği ortaya çıktı.

Kullanıcı ayrıca, yakın zamanda aynı biyografi bilgilerinin direkt olarak “Filistinli teröristler” ifadesiyle İngilizceye çevrildiğini de belirtti.

Sosyal medyada tepkilerin çığ gibi büyümesinin ardından bir Meta sözcüsü, The Guardian gazetesi üzerinden konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Söz konusu çeviri sorunun hafta başında çözüldüğünü belirten sözcü, “Bu durumdan dolayı içtenlikle özür dileriz.” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x