İş birliğinde sona doğru: DEM Parti’de aday çıkarma eğilimi güçleniyor

ANKARA – Yerel seçimlere iki ay kala siyasi partiler arası iş birliği görüşmelerinde sona gelindi. AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu Cdumhur İttifakı’nda gözler Yeniden Refah Partisi’nin kararına çevrildi. Muhalefet cephesinde ise İYİ Parti, Memleket Partisi, DEVA Partisi, Gelecek Partisi, Saadet Partisi ve Demokrat Parti ile bir iş birliği olmayacağı ortaya çıktı. Gözler CHP’nin DEM Parti ile görüşmelerinin nasıl sonuçlanacağında. Muhalefetin İstanbul’da iş birliği yapıp yapmayacağı ve DEM Parti’nin İstanbul’da aday çıkarıp çıkarmayacağı soruları gelecek hafta yanıt bulacak.

CHP VE DEM’DE CUMA GÜNÜ KRİTİK TOPLANTILAR YAPILACAK

Bir süredir İstanbul, Adana, Mersin, Ardahan gibi kentlerde iş birliği sağlamak amacıyla görüşmelerini sürdüren CHP ve DEM Parti, bu hafta kritik bir viraja giriyor. İki partinin de önemli kararlar alacağı MYK toplantıları cuma günü gerçekleşecek. CHP MYK’nın Çankaya, Kadıköy, Bakırköy gibi çok güçlü olduğu İstanbul ilçeleri ile Esenyurt, Adalar gibi DEM Parti ile iş birliği yapma olasılığı bulunan ilçelerinin adaylarını gündemine alması ve PM’ye sunması bekleniyor. DEM Parti’nin de batıda aday çıkarma kararı verdiği yeni seçim çevrelerini açıklayabileceği ve İstanbul’la ilgili tutumunu netleştirebileceği ve önümüzdeki hafta da son kararını kamuoyuyla paylaşacağı kaydediliyor.

CHP, DEM İLE UZLAŞILACAĞINA İNANIYOR, DEM’DE ADAY ÇIKARMA EĞİLİMİ GÜÇLENİYOR

DEM Parti ile CHP’nin olası iş birliği ve DEM Parti’nin İstanbul kararına ilişkin iki partiden gelen açıklamaların tonuysa birbirinden farklı. CHP’li kurmaylar, DEM Parti’nin aday çıkarmayacağına dair güçlü kanaatini ifade ederken iki partinin uzlaşmaya çok yakın olduğunu kaydediyor. DEM Parti kurmayları ise CHP ile uzlaşmaya dair samimi bir niyet olsa da parti içindeki tartışmalar dikkate alındığında aday çıkarma eğiliminin güçlendiğini vurguluyor.

CHP yöneticileri, DEM Parti’nin CHP’ye kaybettiren ve iktidara kazandıran bir pozisyon almayacağını ifade ederek 2019’daki tutumunu koruyacağına inanıyor. Bir CHP yöneticisi, “2019’da çok açık tavır koydular. Onların bir derdi vardı; canlarını yakana kaybettirtmek. Ve bunu yaptılar. Çok politize olmuş bir seçmen kitlesi var. Dolayısıyla en önemli şey seçmenin vicdanı. AKP’ye kazandıracak bir tavır alacaklarına inanmıyorum” diyor.

‘BAŞAK HANIM’IN ADAY YAPILMASINA İHTİMAL VERMİYORUM’

Başak Demirtaş’ın adaylık çıkışını değerlendiren CHP’li kurmay, bu çıkışın DEM üzerinden kendilerine saldıran iktidarın saldırılarını boşa çıkardığını ifade ediyor. Bununla birlikte Başak Demirtaş’ın DEM Parti tarafından aday gösterilmesine ihtimal vermeyen CHP yöneticisi şunları söylüyor:

“Bu kadar ‘canımız yandı’ diyorlar, ’22 bin arkadaşımız cezavinde tutuklu, tecrit var’ diyorlar. ‘Demirtaş haksız yere cezaevinde’ diyorlar, ‘kayyım’ diyorlar. ‘Biz seçime girip kazanalım, varsın yeniden kayyum atasınlar’ diyorlar. Böyle radikal tavır koyan bir siyaset anlayışının bir anda dönerek AKP’nin sonuç alacağı bir tavır içerisine gireceğine kişisel olarak ihtimal vermiyorum.”

‘İMAMOĞLU DEM PARTİ SEÇMENİNE AYRIMCI, IRKÇI BİR BAKIŞLA YAKLAŞMADI’

CHP’li yöneticiler İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun tabandaki gücüne de inanıyor ve Kürt seçmende de bir karşılığı olduğunu düşünüyor. DEM Parti’nin kararında bunun da etkili olabileceğini ifade eden CHP’li kurmay, “İmamoğlu başka belediye başkanları gibi değil. Siyasilere cesurca cevap veriyor. Bu sadece parti tabanında değil, iktidara muhalif tüm kesimlerde sempati yaratıyor. AKP adayının karşısında güçlü aday İmamoğlu” ifadelerini kullanıyor.

DEM Parti’nin seçmeninin de İmamoğlu’na sempatisi olduğunu belirten CHP’li kurmay DEM Parti aday çıkarsa bile seçmeninin İmamoğlu’nu tercih edebileceğini belirterek “İmamoğlu’nun onlarla diyaloğu da iyi gitti. Onları karşısına alan, ayrımcı, ırkçı bir bakışla yaklaşmadı. Bu da İmamoğlu için önemli bir avantaja dönüştü. Bence İmamoğlu bir sorun yaşamayacak” diyor.

‘CHP’NİN ADAY ADAYLARINDAN BİRİNE DEM ‘TAMAM’ DERSE UZLAŞI SAĞLANIR’

DEM’in aday çıkarmayacağını düşündüğünü belirten bir başka CHP yöneticisi, ‘Nasıl uzlaşı sağlayacaksınız?’ sorusuna, “Mesela Esenyurt’ta CHP’nin bir adayına DEM Parti’nin ‘tamam’ demesi gibi düşünün. CHP’nin aday adayları içinden birisine DEM Parti de ikna olursa uzlaşı sağlanır” yanıtını veriyor.

2019’u hatırlatan CHP yöneticisi, “Daha önce nasıl çözüldüyse öyle çözülür. Çözülmeyecek hiçbir problem yok. Aklı başında bir DEM Partili mevcut iktidarın devamı halinde neler yaşanabileceğini bilir” ifadelerini kullandı.

DEM’in AK Parti ile görüştüğü iddialarına da değinen CHP yöneticisi, “Bu görüşmeler çok normal. Sonuçta siyaset bu. Ama AK Parti ile anlaşılırsa ancak gün kurtarılır. Bugün ‘Kayyım atamayacağım’ diyen AKP 6 ay sonra atayabilir. Bir güven problemi olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

DEM’DE İKİ EĞİLİM VAR: ADAY ÇIKARMA EĞİLİMİ DAHA GÜÇLÜ

DEM Partili kurmaylarsa partide İstanbul’da aday çıkarma ve çıkarmama yönünde iki eğilim olduğunu ve aday çıkarma yönündeki eğilimin daha güçlü olduğunu belirtiyor.

‘ADAY ÇIKARMAZSAK GEREKÇELERİMİZ SAĞLAM OLMALI’

Başak Demirtaş’ın çok güçlü bir aday olacağını ama aday çıkarma eğiliminin güçlü olmasının sebebinin Başak Demirtaş’ın çıkışı değil tabandan gelen baskı olduğunu belirten DEM yöneticileri, “Aday çıkarmazsak tabandan çok sert tepki gelecektir. Bu yüzden aday çıkarmamamızın gerekçeleri çok sağlam olmalı ve tabana anlatılabilmeli. Aksi takdirde seçmenimizin tepkisi sert olur” diyor.

‘2019 KOŞULLARINI KABUL ETMEMİZ VE SEÇMENİMİZE ANLATMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL’

CHP’nin kendilerinden 2019’daki gibi hiçbir kazanım olmadan destek beklemesinin yanlış olduğunu ifade eden bir DEM Partili yönetici, “CHP ile uzlaşı sağlamaya dair güçlü bir niyetimiz var. Ama 2019 koşullarını kabul etmemiz mümkün değil. Bunu seçmenimize anlatamayız” değerlendirmesini yaptı.

Halkın tepkilerine rağmen iktidarın kazanmaması için İstanbul’da aday çıkarmamayı değerlendirdiklerini anlatan bir DEM Parti yöneticisi, “İstanbul önemli bir merkez. Oranın kaybedilmesi bu rejimin inşasına katkı sunar. Her şeye rağmen titizlikle değerlendirilmeli. Türkiye’nin geleceği açısından çok önemli İstanbul kararı. Duygularımızla değil aklı selim bakmak gerek. Ama değerlendirmelerimiz sonucu İstanbul’da aday çıkarmamayı halka anlatabilme imkanımız olmazsa tepki çok yüksek olur. Dolayısıyla ‘Biz bunu anlatabilecek bir pratik görmüyoruz. Görüşmelerimizde bu sonuç çıkmıyor. Bunun sorumluluğunu almayacağız’ diyebilir ve aday çıkarabiliriz” diye konuştu.

Bir başka DEM Partili yöneticiyse, “İstanbul melesi çok kritik mesele. Maalesef yerel seçimi aştı İstanbul. Dolayısıyla, kolay bir karar değil. Son derece stratejik bir karar” değerlendirmesini yapıyor.

‘ADAY ÇIKARMA KARARI ALIRSAK EN GÜÇLÜ İSİM BAŞAK DEMİRTAŞ’

DEM Partili yöneticileri İstanbul’da aday çıkarma kararı almaları halinde Başak Demirtaş’tan başka bir ismin tartışılma ihtimalinin düşük olduğunu ifade ediyor.

CHP’NİN İZMİR KARARI ŞAŞIRTTI: RASYONEL DEĞİL

CHP’nin İzmir’de Cemil Tugay’ı aday göstermesinin kendileri için şaşırtıcı olduğunu ifade eden DEM yöneticileri, “Yereldeki yöneticilerimiz, üyelerimiz İzmir’de aday çıkarmamızdan yana ama son durumu MYK’da değerlendireceğiz” dedi.

‘CEMİL TUGAY İZMİR’DE SELAMIMIZIN OLMADIĞI İKİ BELEDİYE BAŞKANINDAN BİRİYDİ’

İzmir’in genelinde CHP’nin “çok sağ” tercihler yaptığını ifade eden DEM Partili bir yönetici, “Bizim Cemil Tugay’la bir selamımız olmadı, kapısından girmediğimiz, bir merhabası olmayan iki belediye başkanından biriydi. Demokrat, solda duran bir isim değil. Oysa Tunç Soyer’e kendi seçmenimizi ikna edebilmemiz için pek çok somut hikayemiz var. Hiç olmazsa katledilen yoldaşımız Deniz Poyraz’ın cenazesine geldi. Kimse gelmediği halde o geldi, konuştu” ifadelerini kullandı.

İzmir’de sonucu değiştirecek bir güce sahip olmadıklarının bilincinde olduklarını belirten bir DEM Partili yönetici aday çıkarmanın artılarının ve eksilerinin MYK’da tartışılacağını ifade etti ve “’İzmir’de Tunç Soyer olmadı, o zaman aday çıkaralım’ gibi keskin bir tavrımız yok” dedi.

ETİMESGUT’TA ADAY ÇIKARMAMAK GÜNDEMDE, ANTALYA’DA ADAY KEMAL BÜLBÜL

Ankara’da hemen tüm ilçelerde aday çıkarmaya yakın olduklarını sadece Etimesgut’ta MHP’nin karşısındaki adayın kazanması için aday çıkarmamayı değerlendirebileceklerini anlatan DEM yöneticileri, Antalya adayı olarak da eski Antalya Milletvekili Kemal Bülbül’ün çalışmalarına başladığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x