Hamas’ın Elindeki Rehineleri Öldüren İsrail Ordusundan Pes Dedirten Açıklama: ‘Yanlışlıkla’

İsrail Ordusu, Gazze’de Hamas’ın elinde tutulan 3 rehineyi öldürdü. Bu olay sonrası İsrail Ordusu tarafından yapılan açıklama pes dedirtti. 

Olaya ilişkin açıklama yapan İsrail Ordusu Sözcüsü Daniel Hagari, “İsrail ordu güçleri, Şucaiye’deki çatışmalar sırasında 3 İsrailli rehineyi yanlışlıkla tehdit olarak tanımladı. Sonuç olarak askerler onlara ateş açtı ve öldürüldüler” dedi.

Olayı trajik olarak niteleyen Hagari, sorumluluğun tamamen orduya ait olduğunu söyledi ve ekledi: ”Bu bölge, İsrail askerlerinin intihar bombacıları da dahil olmak üzere birçok teröristle karşılaştığı bir yer.”

Hagari, hayatını kaybeden kişilerden ikisinin isimlerinin de Yotam Haim ve Nir Am olduğunu açıkladı. Ailenin talebiyle öldürülen üçüncü rehinenin ismi açıklanmazken olayla ilgili soruşturma başlatıldığı bildirildi.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada da “Olaydan anında dersler çıkarıldı ve bunlar sahadaki tüm İsrail ordu birliklerine aktarıldı. İsrail ordusu, trajik olaydan duyduğu derin üzüntüyü dile getiriyor ve ailelere en içten başsağlığı dileklerini iletiyor. Ulusal misyonumuz, kayıp kişilerin yerini tespit etmek ve tüm rehineleri evlerine geri getirmektir” ifadeleri kullanıldı.

İsrail ordusu, geçen hafta cuma günü yaptığı açıklamada, Gazze’de Hamas’ın elindeki esirlerin kurtarılması için gerçekleştirilen operasyonun başarısız olduğunu doğrulamış ve bu esnada 2 askerin ağır yaralandığını duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x