Erdoğan ‘benim için bitmiştir’ dediği Miçotakis ile görüşmeye gidiyor

Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunan basınına konuştu. ‘Dostane ilişkiler ve diyalog’ mesajları içeren bir demeç veren Erdoğan, Miçotakis’ten ‘dostum’ şeklinde bahsetti.

‘BİR GECE ANSIZIN GELEBİLİRİZ’ YUNANİSTAN’A DEĞİL TERÖR UNSURLARINA

Bugün Atina’da Miçotakis ile bir araya gelecek olan Erdoğan, Kathimerini’ye bir röportaj verdi. Pozitif mesajlar içeren röportajda, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yerapetritis ile tüm anlaşmazlıkları bir kenara koymak konusunda ortak bir karara vardıklarını belirten Erdoğan, Miçotakis’e seslenerek, ‘Kiryakos, dostum, siz bizi tehdit etmedikçe biz de sizi tehdit etmiyoruz’ dedi.

Kathimerini’ye verdiği röportajda geçmişte söylediği ve Atina yönetimini hedef aldığı ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ mesajından da geri adım atan Erdoğan, bu sözleri Yunanistan için değil ‘terör unsurlarına karşı kullandığını’ söyledi.

Erdoğan daha önce birçok kez tepki gösterdiği Miçotakis için ise ‘Kiryakos, dostum, siz bizi tehdit etmedikçe biz de sizi tehdit etmiyoruz. Gel iki ülke arasındaki güveni sağlamlaştıralım. Karşılıklı iyi niyet temelinde diyalog yoluyla çözemeyeceğimiz bir problem yok’ ifadelerini kullandı.

Bugün gerçekleşecek görüşmede iki liderin, Brüksel ve Ankara arasında 2016’da imzalanan göç anlaşmasının yenilenmesi ile ilgili adım atılabileceği, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs sorunlarının ele alınması bekleniyor.

“BENİM İÇİN MİÇOTAKİS DİYE BİRİSİ YOK” DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçmiş dönemde, Miçotakis’e çok sert sözler sarf etmişti.

Erdoğan, “Artık benim için Miçotakis diye birisi yok. Kendisiyle böyle bir görüşme yapmayı asla kabul etmiyorum. Çünkü biz sözünde duracak, şahsiyetli, onurlu siyasetçiler ile yola gideriz. Bundan sonrasını Miçotakis kendisi düşünsün. Kimlerle görüşecekse, kimlere nasıl üsler kurduracaksa buyursun kurdursun; biz bize yeteriz” ifadelerini kullanmıştı.

YUNANİSTAN’I AÇIKÇA TEHDİT ETMİŞTİ

Erdoğan, 3 Eylül 2022’de Samsun’daki Teknofest’te Yunanistan ile yaşanan gerilimin ardından “Adaları işgal etmeniz falan bizi bağlamaz. Vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya: Bir gece ansızın gelebiliriz” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x