Deprem uzmanı Şükrü Ersoy’dan Marmara depremi uyarısı: Biz kuzeyde beklerken güneyde olma ihtimali var

CNN Türk yayınına katılan Prof. Dr. Şükrü Ersoy, konuyla ilgili şunları söyledi:
“Depremin olduğu yer bizim asıl deprem beklediğimiz Marmara’nın kuzey kolu ile ilgili değil. O beklediğimiz büyük bir depremin oluşturacağı fay üzerindeki bir deprem değil. Peki nedir?

Güneyde özellikle Güney Marmara’da kara üzerinde bazı tehlikeli faylar var. Bunların üzerinde de tarihsel dönemde çok önemli depremler var. Mesela 7,2’lik 1953 Yenice-Gönen depremi.

Kayıpların çok olduğu depremlerden bir tanesi. Hemen onun doğusunda 1964’te Manyas depremi var. Bu depremin olduğu yerde Edincik Fayı var. Ana kol olarak Marmara Denizi’nde 1 tane fay geçiyor ama asıl kolları güneyde. Dolayısıyla biz kuzeyde bir deprem beklerken, güneyde olma ihtimali var. 4,1 de onu gösteriyor.

Tekirdağ açıklarında Marmara Adası’nın kuzeyinde ve bu bölgelerde zaman zaman depremler oluyor. Bunların doğrultusu doğu-batı değil, kuzey-güneye yakın. Dolayısıyla bu bölgenin ayrı bir deprem mekanizması olduğunu ortaya koyuyor ki Güney Marmara bu anlamda deprem oluşturabilir farklı bir yer.

Bizim hep konuştuğumuz kuzeydeki depremlerle ilgili bir durum yok burada. Burası yepyeni bir yer. Bu kırılma Marmara’yı da etkileyecektir. İki tane büyük deprem var ki ikisi de 7’nin üzerinde tarihsel dönem içerisinde. 4,1’lik deprem bir rahatlama sağlamamıştır. Tam aksine bölgenin ne kadar canlı olduğunun göstergelerinden bir tanesi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x