Bir mumun daha uzun süre yanmasını nasıl sağlarsınız ?

Mumlar herhangi bir odaya rahat ve sakinleştirici bir atmosfer katabilir, bu nedenle düzensiz erimeleri veya çok çabuk yanmaları sinir bozucu olur.Tüm bunları önelemenin ipuçları:

Mumlara tuz serpin
Tuzun pek çok beklenmedik kullanımı vardır. Listeye bir öğe daha ekleyin; tuz, mumların daha uzun süre yanmasına yardımcı olur. Mumu, fitilin etrafında küçük bir balmumu birikintisi oluşacak kadar uzun süre yaktıktan sonra, balmumunun üzerine bir miktar sofra tuzu serpin. Eşit şekilde yaymak için kürdan kullanın. Sodyum klorür bileşikleri erime ve damlama sürecini yavaşlatacak, böylece mumunuz eskisinden daha uzun süre yanacaktır.

Tabii ki isteyeceğiniz son şey yeni mumunuzda yanmış lekelerdir, bu yüzden tuzun yanıp yanmayacağını merak ediyor olabilirsiniz. Kısa cevap hayır. Sodyum klorür, yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında bile tutuşmayan stabil bir bileşiktir, bu nedenle en sevdiğiniz mumun güzel kalacağından emin olabilirsiniz.

Tuz banyosunu deneyin
Biraz daha boş zamanınız ve biraz sofra tuzunuz varsa en sevdiğiniz mumlara tuz banyosu yapabilirsiniz. 2 yemek kaşığı tuzu 2 bardak suyla karıştırın, ardından yeni bir mumu tuz çözeltisine batırın ve 24 saat bekletin. Mum tamamen kuruduğunda yakabilirsiniz. Mum yanlardan damlamak yerine içeriden erimeye başlayacaktır. Bunun nedeni, tuzun mumun çevresinde mumun kaçamayacağı bir “kabuk” bariyeri oluşturmasıdır.

Fitili kesin
Fitil çok uzunsa mum düzensiz yanabilir, parlayabilir veya damlayabilir. Ayrıca fitil, mum kavanozunu kaplayan siyah duman çıkardığında ortaya çıkan ve hatta yakındaki duvarları lekeleyebilen is oluşumuna da neden olabilir. Bir mumu yakmadan önce uzmanlar fitili 0,5 cm’ye kadar kesmenizi tavsiye ediyor.

Fitiliniz çok kısaysa veya mumla kaplıysa kürdan kullanarak mumu saklayabilirsiniz. Bir kürdanı mumun ortasındaki daha yumuşak balmumunun içine yavaşça itmek için pense kullanın. Bu şekilde sadece mumu kurtarmakla kalmayacak, aynı zamanda bir bonus da kazanacaksınız – tahta fitil, ip fitilinden daha temiz ve daha eşit bir yanma sağlar.

Mumu hava akımından uzak tutun
Bu belki de listedeki en basit ipucu: Mumunuzu vantilatörün altına, hava akımının yakınına veya şöminenin yakınına koymayın. Hava hareketi alevin titremesine veya eğilmesine neden olabilir ve bu da eşit olmayan yanmaya neden olabilir. Mum alevinin ömrünü uzatmak için sabit ve dikey olması gerekir.

Bunu asla yapma
Bir mumun daha uzun süre yanmasını sağlamak için internette bilgi araştırıyorsanız, onu birkaç saat dondurucuya koymanız yönünde bir öneriyle karşılaşmış olabilirsiniz. Buradaki fikir, soğutulmuş balmumunun hedefine ulaşmasının daha uzun süreceğidir.
Ancak bir mumun dondurulması, özellikle dikkatiniz dağılırsa ve mumu dondurucuda çok uzun süre bırakırsanız, çatlamasına neden olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x