Atilla Yeşilada “Vakit Kaybetmeyin” Diyerek Duyurdu: Altın Sahiplerini Korkutan Açıklama

Her dönemin ‘güvenli limanı’ olarak bilinen altın, 2024 yılına rekor yükseliş serileriyle merhaba dedi.

Pandemi sonrası dünyayı etkisi altına alan sıkı para politikalarından en fazla etkilenen yatırım aracı olan altın, uzun süredir beklenen yükselişi yapamayarak baskı altında tutuluyordu. Halihazırda ABD Merkez Bankası (Fed) faizleri 5.25-5.50’lik seviye ile son yılların en yüksek bandında tutuluyor olsa da, piyasalar Fed’in faiz indirimine yönelik beklentilerini fiyatlamaya başladı.

ALTIN 2024 YILINDA UÇUŞA GEÇTİ

Türkiye’de 31 Mart seçimleri öncesinde ekonomi piyasalarında yaşanan belirsizlik, yatırımcının bir numaralı tercihini yeniden altın haline getirirken, gram altın/TL fiyatlarında gösterge kur ile piyasa fiyatları arasındaki makas, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Yaşanan yükselişlerden memnun olan altın yatırımcıları, kar satışları için en doğru aralığı takip etmeye çalışırken, beklenen uyarı ekonomist Atilla Yeşilada’dan geldi. Yeşilada, yatırımcıların beklentileri ile ters düşen gelişmeler yaşanacağını belirterek, altın sahiplerine şu ifadelerle seslendi:

“Ben hiç beklemiyordum altından bu kadar hızlı yükseliş. Fed’in faiz indirimlerine geçeceğinin fiyatlandığı söyleniyor, itiraz etmiyorum ama bence temel neden bu değil. İlk neden, Çin başta olmak üzere dolarla sıkıntısı olan ülkelerin altın stoklarını biriktirdiğini görüyoruz. Her zaman merkez bankaları altın pazarında önemli bir alıcı olmuştur ama yavaş yavaş daha önce ağırlığını hissettirmedikleri kadar piyasaya girmeye başladılar. Bu merkez bankaları arasında Türkiye’de ciddi bir rol oynuyor.

“ALTININ YÜKSELMESİNDE EN BÜYÜK NEDEN MERKEZ BANKALARI”

Bütün büyük merkez bankaları, artık dolar yerine altın tutmaya başladı. Bir diğer neden ise Bitcoin çok hızlı gitti. BTC ve diğer kripto paraların piyasa değeri 800 milyar dolara kadar gerilemişti, 2.2 trilyon doları aştı hızlıca. Kurumsal yatırımcıların portföylerinde de ciddi miktarda kripto para yer almaya başladı. Onlar şu şekilde düşünecektir “Tamam belki Bitcoin 100 bine 200 bine gidecek ama kısa vadede yükünü tutmuş” diye bakacaklar. 30 binlerden 70 bini aştı. Burada bir getiri realizasyonu yapıp, altında bir süre beklemek muhtemel.

“ALTIN KISA VADE İÇİN YÜKSELECEĞİ KADAR YÜKSELDİ”

BTC’de bir düzeltme bekliyorum. Uzmanlardan okuduğum kadarıyla altına geçişi ve 55 bin puana kadar geri çekilmeyi bekliyorlar.

Altın fiyatlarında jeopolitik risklerin etkisi olacak mı? Bence çok ciddi bir etkisi yok. Altın tarafında ciddi bir jeopolitik risk göreceksek, öncelikle petrol ve tahıl fiyatlarına bakmamız lazım. Burada bir artış görürsek altına da sıçrayacaktır. Ons altın bence artık tepeye geldi, sene sonu en iyimser tahmin 2200 dolardı. Ons altındaki bu hedefe gelindi ve açıkçası artık altında çok fazla vakit kaybetmem.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x