Adalet Bakanı Tunç, Sivas Katliamı davası eleştirilerine yanıt verdi, Kılıçdaroğlu’na tepki gösterdi

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Sivas katliamı davasının zaman aşımı nedeniyle düşmesine yönelik tepkilere yanıt verdi. Dava kapsamında hüküm giyenlerin cezaevinde olduğunu söyleyen Tunç, mahkemenin 1993 yılında yürürlükte olan kanuna göre karar verdiğini belirtti.

Sivas Katliamı davasının 30 yıl sonra zaman aşımı nedeniyle düştü. Karara kamuoyundan ve muhalefetten tepkiler yükselirken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Buna karar denmez, olsa olsa suç ortaklığıdır” ifadesini kullandı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da karara ve gelen tepkilere yanıt verdi.

Tunç, Kılıçdaroğlu’nun suç ortağısınız sözlerini hatırlatarak “Sivas davasında firari 3 sanığın zaman aşımı nedeniyle sürenin dolmuş olması nedeniyle mahkeme kararını eleştirerek Sayın Cumhurbaşkanımıza siz suç ortağısınız diye beyanatta bulunuyor. Bu çok çirkin bir beyanat” dedi.

1993 yılında meydana gelen olay sonrası yargılama sürecinin başladığını ve mahkumiyetler verildiğini söyleyen Tunç, “Sanıklar hükümlü durumda, cezalarını çekmeye devam ediyorlar” diye konuştu.

Firari olan 3 sanık yakalanamadığı için yargılama sürecinin yapılamadığını belirten Tunç, “Kırmızı Bülten de sonuç vermedi. Bu anlamda 30 yıllık zaman aşımı süresi doldu. O günkü kanuna tabi oldukları için yargının böyle bir kararı oldu” ifadelerini kullandı.

İnsanlığa yönelik suçlarla ilgili zaman aşımı uygulamasının AKP iktidarı döneminde kaldırıldığını söyleyen bakan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ama 93 tarihinde yürürlükte olan ceza kanununda bu hüküm yoktu. Suçun işlendiği tarihteki hüküm dikkate alındığı için zaman aşımı süresi dolunca mahkeme davanın düşmesine karar verildi. Bunu Sayın Cumhurbaşkanımızla ilişkilendirmek ve suç ortağısınız demek çok çirkin bir davranış. Ne hukuki ne ahlaki. Bu nedenle bu beyanatları sahibine iade ediyoruz”

TIKLAYIN – Sivas Katliamı davasında, firari sanıkların yargılandığı son dava da düştü

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x